Hjärnblödning! *Edit*

Redaktionen skulle kunnat ha gjort en vanlig avhandling om det inte vore för att ett antal säkringar brunnit av i de svartvitas huvuden!

HUR kan man döma mål efter sådan übertydlig motsatt bredsida på snyggaste Lionel Messi-vis?! Ska vi börja spela fotboll på rinkarna nu också? Eller var det så illa att dessa ”underbara” män i zebrarandigt ansåg att nu var man till sist minsann tvungna att bjuda Luleå HF på något? Först en obegriplig, påhittad ”delaying the game” på Jonathan ”Finnskogsskräcken” Granström med en äcklig kvittering som följd och denna fotbollsinbjudan! Vadå ”ingen sparkrörelse”?? Mattias Persson sätter ju som sagt fram den utvändiga bredsidan hur snyggt som helst!

Och så sätter du fram högerfoten lite snyggt, sååååja!

Redaktionen kräver en granskning av domarparet Morgan Johansson och Tobias Björk, annars befarar undertecknad att huvuddomarna kommer undan med vad som helst i fortsättningen!

Förbundskapten Erik Hamren – ring Mattias Persson, han borde vara högaktuell att bilda anfallspar med Zlatan Ibrahimovic i EM i sommar!

…vadå – jag, enögd? Behövs det ens ikväll?

Vilka ska BIF få fronta mot aporna på onsdag – Johan Oremo? Mattias Jonson?

*Edit* Läste nyss innantill i förbundets regelbok där det står bl.a. står så här angående underkännande av mål:

”En anfallande spelare avsiktligt sparkar, kastar, spelar pucken med sin
hand eller på annat sätt, utom med sin klubba, spelar pucken i mål, även
om pucken reflekterats av någon försvarande spelare, målvakt eller
funktionär”.

Med andra ord – In Your Face, Mattias Persson och övriga skoterraggare som fram tills nu varit petnoga med att belysa regler när de bryts! Undertecknad har hela tiden vetat att Ni skulle vackla det ögonblick det helt plötsligt gällde Ert eget lag, eller kan Ni förklara exakt var det framgår att man måste lyfta på foten för att det ska räknas som spark? Eller var det framgår att intagande av spagat- och/eller splitställning undantar regeln?

Nästa (fotbolls?) match: Djurgårdens IF-Brynäs IF, Hovet (eller Stadion?), onsdag 7 december, klockan 19.00

4 kommentarer till Hjärnblödning! *Edit*

  1. Tomas / Bp skriver:

    Tyvärr finns ju Domarnas Casebook också där förtydlingar hur regler ska uttolkas finns och den ger skoterraggarna rätt. 😦

    Regel 471 – Underkännnde av mål
    (2011-03-06)
    Förtydligande sparkmål.
    Så länge hela skenan är i isen får spelaren dirigera in pucken i mål med skridskon, dock får
    det inte vara någon sparkrörelse.
    En spelare får bromsa in pucken i mål så länge ingen sparkrörelse är gjord.

    • Ja, jag svarade dig på BP men det kan lika gärna sägas här också: Det är en medveten, alltså avsiktlig, spark som inte får kombineras på något sätt alls…inte ens om du har hela skenan i isen.

      • Tomas / Bp skriver:

        Ja jag såg det senare 🙂

        Problemet är att som den tolkas måste du lyfta skenan från isen för att kunna sparka, om det är medvetet eller inte spelar ingen roll i det här fallet eftersom den springande punkten är om hela skenan är i isen eller inte. Med skenan i isen ”dirigerar” han pucken och det är tillåtet.
        Men det är en mycket märklig regel och i mitt tycke egentligen bara en lek med ord som jag inte gillar.

      • brynasportalen skriver:

        Pratade med en domare om hur reglerna kan säga en sak och tolkningarna en annan. Tydligen är det direktiv som kommit ut efter att reglerna är gjorda och som de inte hunnit lägga in i regelboken ännu.

        //Mårten

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: